Všechno si spočítejte.

Je důležité, kolik čeho v šifrách je. Všechno si spočítejte a napište. Dávejte si pozor na čísla jako 26 (počet písmen v abecedě), na skupiny po jednom až čtyřech prvcích, které mohou být dvou druhů (morseovka), na osm směrů (semafor), na skupiny dvou prvků seřazené 2x3 (Braillovo písmo), a podobně. Pomůže vám šifrovací pomůcka.

Všechno si pojmenujte.

Pojmenujte si, co v šifře vidíte, zejména pokud jsou tam obrázky. Pište a googlete si všechna pojmenování, co vám k nim sedí. Nikdy nevíte, co všechno z toho může být důležité.

Google je váš nejlepší kamarád.

Využijte naplno toho, že Tápání umožňuje vyhledávat si informace na internetu. Nejste si něčím jistí? Vygooglete si to. Máte pocit, že jste to už někde viděli? Zkuste to hodit do Googlu. V dnešní době se dají googlit i obrázky. Nevíte jak? Vygooglete si to. Pořád na nic nemůžete přijít? Vygooglete si další rady, jak luštit šifry, na internetu jich je mnoho.

Hledejte principy.

Základních principů, jak schovat slovo do šifry, není zas tak mnoho. Protože málokdo je umí zpaměti, existují šifrovací pomůcky, které doporučujeme používat, případně šifrovací aplikace na mobilní telefon. Zkuste si je vygooglit.

Kam dál?

Další podrobné tipy a vysvětlení najdete popsány na webu sifrovacky.cz, sekce Principy šifer nebo Jak luštit.